| Object Number | 73-8-47 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Elamite |
| Provenience | Iran | Malyan |
| Archaeology Area | EE39, approximately from the middle of the area. [1] |
| Locus | EE 39, surface obj 1 |
| Period | Middle Elamite Period |
| Date Made | 1300-1000 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Technique | Inscribed |
| Inscription Language | Elamite Language |
| Description | Fragment of brick with inscription. Royal/Monumental text, fragment. Royal inscription; dupl. Lambert, RA 66 (1973) 63f.; 4x6 lines; 5.5x5.2x4.5cm. |
| Length | 5.5 cm |
| Width | 5.2 cm |
| Thickness | 4.5 cm |
| Credit Line | The Malyan Project, Dr. William M. Sumner, 1973 |
| Other Number | M-353 - Field No SF | P257468 - CDLI Number | UM 73-08-047 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
