| Object Number | 73-8-29 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Elamite |
| Provenience | Iran | Malyan |
| Archaeology Area | EE16, lot 6, [32] |
| Locus | EE 16, lot 6, -, 32 |
| Period | Middle Elamite Period |
| Date Made | 1300-1000 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Technique | Inscribed |
| Inscription Language | Elamite Language |
| Description | Fragment of brick with inscription. Royal/Monumental text, fragment. Royal inscription; dupl. Lambert, RA 66 (1973) 63f.; 18 lines; 14.4x9.5x4.3cm. |
| Length | 14.4 cm |
| Width | 9.5 cm |
| Thickness | 4.3 cm |
| Credit Line | The Malyan Project, Dr. William M. Sumner, 1973 |
| Other Number | M-340 - Field No SF | P257452 - CDLI Number | UM 73-08-029 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
