| Object Number | 73-8-46 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Elamite |
| Provenience | Iran | Malyan |
| Archaeology Area | Surface [3] Brought in by daughter of Sayyed Kuchek. |
| Locus | surface, obj 3 |
| Period | Middle Elamite Period |
| Date Made | 1300-1000 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Technique | Inscribed |
| Inscription Language | Elamite Language |
| Description | Fragment of brick with inscription. Royal/Monumental text, fragment. Royal inscription; dupl. Lambert, RA 66 (1973) 63f.; 10 lines; 11.4x7.2x6.5cm. |
| Length | 11.4 cm |
| Width | 7.2 cm |
| Thickness | 6.5 cm |
| Credit Line | The Malyan Project, Dr. William M. Sumner, 1973 |
| Other Number | M-231 - Field No SF | P257467 - CDLI Number | UM 73-08-046 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
