| Object Number | 73-8-51 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Elamite |
| Provenience | Iran | Malyan |
| Archaeology Area | Tepe Surface. SE of Op. B1 about 50 yards. [33] |
| Locus | SE of B1 c. 50 yds, surface obj 33 |
| Period | Middle Elamite Period |
| Date Made | 1300-1000 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Technique | Inscribed |
| Inscription Language | Elamite Language |
| Description | Fragment of brick with inscription. Royal/Monumental text. Royal inscription; dupl. Lambert, RA 66 (1973) 63f.; 5.5x9.0x8.5cm. |
| Length | 5.5 cm |
| Width | 9 cm |
| Thickness | 8.5 cm |
| Credit Line | The Malyan Project, Dr. William M. Sumner, 1973 |
| Other Number | M-497 - Field No SF | P257471 - CDLI Number | UM 73-08-051 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
