| Object Number | 73-8-44 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Elamite |
| Provenience | Iran | Malyan |
| Archaeology Area | Surface. 50m E/EE16 op. E.C. [14] |
| Locus | surface, obj 14 |
| Period | Middle Elamite Period |
| Date Made | 1300-1000 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Technique | Inscribed |
| Inscription Language | Elamite Language |
| Description | Fragment of brick with inscription. Royal/Monumental text, fragment. Royal inscription; dupl. Lambert, RA 66 (1973) 63f.; 6 lines; 7.2x2.9x3.6cm. |
| Length | 7.2 cm |
| Width | 2.9 cm |
| Thickness | 3.6 cm |
| Credit Line | The Malyan Project, Dr. William M. Sumner, 1973 |
| Other Number | M-280 - Field No SF | P257465 - CDLI Number | UM 73-08-044 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
