| Object Number | 73-8-25 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Elamite |
| Provenience | Iran | Malyan |
| Archaeology Area | Surface, due SE of SE rise to SE of A,B,C operations. [30] |
| Locus | surface 30 |
| Period | Middle Elamite Period |
| Date Made | 1300-1000 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Technique | Inscribed |
| Inscription Language | Elamite Language |
| Description | Fragment of brick with inscription. Royal/Monumental text. Royal inscription; Lambert, RA 66 (1972) 63f.; 5 lines; 4.6x4.2x2.2cm. |
| Length | 4.6 cm |
| Width | 4.2 cm |
| Thickness | 2.2 cm |
| Credit Line | The Malyan Project, Dr. William M. Sumner, 1973 |
| Other Number | M-469 - Field No SF | P257494 - CDLI Number | UM 73-08-025 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
