| Object Number | 73-8-28 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Elamite |
| Provenience | Iran | Malyan |
| Archaeology Area | EE34 [15] JA |
| Locus | EE 34 surface 15 |
| Period | Middle Elamite Period |
| Date Made | 1300-1000 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Technique | Inscribed |
| Inscription Language | Elamite Language |
| Description | Fragment of brick with inscription. Royal/Monumental text, fragment. Royal inscription; cf. Lambert, RA 66 (1972) 63f.; 4 lines; 4.8x4.7x3.4cm. |
| Length | 4.8 cm |
| Width | 4.7 cm |
| Thickness | 3.4 cm |
| Credit Line | The Malyan Project, Dr. William M. Sumner, 1973 |
| Other Number | M-281 - Field No SF | P257496 - CDLI Number | UM 73-08-028 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
