Long Neck Bird
2012-25-129
From: Canada | Baffin Island | Cape Dorset
Curatorial Section: American
| Object Title | Long Neck Bird |
| Object Number | 2012-25-129 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Baffin Island | Cape Dorset |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Tony Curley |
| Section | American |
| Materials | Serpentine |
| Iconography | Bird |
| Inscription Language | Inuktitut |
| Description | Serpentine carving of "Long Neck Bird" by Tony Curley. Inscription |
| Height | 7.5 cm |
| Length | 13 cm |
| Width | 5.7 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




