Owl
2012-25-128
From: Canada | Baffin Island | Cape Dorset
Curatorial Section: American
| Object Title | Owl |
| Object Number | 2012-25-128 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Baffin Island | Cape Dorset |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Shortie Killiktee |
| Date Made | 1992 |
| Section | American |
| Materials | Serpentine |
| Iconography | Owl |
| Inscription Language | Inuktitut |
| Description | Serpentine carving of "owl" by Shortie Killiktee. Inscription: artist's signature and date "1992" |
| Height | 18.5 cm |
| Length | 27.7 cm |
| Width | 9.7 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




