Abstract Face
2012-25-127
From: Canada | North West Territory | Arviat | Eskimo Point
Curatorial Section: American
| Object Title | Abstract Face |
| Object Number | 2012-25-127 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | North West Territory | Arviat | Eskimo Point |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | John Panqnark |
| Section | American |
| Materials | Soapstone |
| Iconography | Face |
| Description | Soapstone carving of "Abstract Face" by John Panqnark |
| Height | 5 cm |
| Length | 4.5 cm |
| Width | 4.5 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




