Faces
2012-25-126
From: Canada | North West Territory | Arviat | Eskimo Point
Curatorial Section: American
| Object Title | Faces |
| Object Number | 2012-25-126 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | North West Territory | Arviat | Eskimo Point |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Joy Kiluvigyuak Hallauk |
| Section | American |
| Materials | Soapstone |
| Iconography | Faces |
| Inscription Language | Inuktitut | English Language | English Language |
| Description | Soapstone carving of "Faces" by Joy Kiluvigyuak Hallauk |
| Height | 20 cm |
| Length | 12.6 cm |
| Width | 10 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
| Other Number | 99-16-256 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




