Bear
2012-25-125
From: Canada | North West Territory | Yellow Knife
Curatorial Section: American
| Object Title | Bear |
| Object Number | 2012-25-125 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | North West Territory | Yellow Knife |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Bill Nasogaluak |
| Section | American |
| Materials | Soapstone |
| Iconography | Bear |
| Inscription Language | English Language |
| Description | Soapstone carving of "bear" by Bill Nasogaluak |
| Height | 13.5 cm |
| Length | 24.4 cm |
| Width | 9.7 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




