Sedna
2012-25-124
From: Canada | North West Territory | Paulatuk
Curatorial Section: American
| Object Title | Sedna |
| Object Number | 2012-25-124 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | North West Territory | Paulatuk |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Abraham Anghik Ruben |
| Section | American |
| Materials | Soapstone |
| Iconography | Sedna |
| Description | Brazilian soapstone carving called "Sedna" by Abraham Anghik Ruben |
| Height | 36 cm |
| Length | 27 cm |
| Width | 23 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




