Journey to the Spirit World
2012-25-122
From: Canada | North West Territory | Paulatuk
Curatorial Section: American
| Object Title | Journey to the Spirit World |
| Object Number | 2012-25-122 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | North West Territory | Paulatuk |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Abraham Anghik Ruben |
| Date Made | 2000-2004 |
| Section | American |
| Materials | Marble (Stone) |
| Iconography | Spirit World |
| Description | Brazilian Marble carving called "Journey to the Spirit World" by Abraham Anghik Ruben |
| Height | 15.4 cm |
| Length | 65.4 cm |
| Width | 22.6 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




