Faces
2012-25-121
From: Canada | North West Territory | Arviat | Eskimo Point
Curatorial Section: American
| Object Title | Faces |
| Object Number | 2012-25-121 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | North West Territory | Arviat | Eskimo Point |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Lucy Tasseor |
| Date Made | 1960-1969 |
| Section | American |
| Materials | Basalt |
| Iconography | Faces |
| Inscription Language | Inuktitut |
| Description | Basalt Carving "Faces" by Lucy Tasseor. Inscription |
| Height | 6 cm |
| Length | 10.4 cm |
| Width | 4.3 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




