Acrobat
2012-25-120
From: Canada | North West Territory | Rankin Inlet
Curatorial Section: American
| Object Title | Acrobat |
| Object Number | 2012-25-120 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | North West Territory | Rankin Inlet |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | John Kavik |
| Date Made | 1960-1969 |
| Section | American |
| Materials | Basalt |
| Iconography | Acrobat |
| Description | Basalt Carving "Acrobat" by John Kavik. |
| Height | 15.2 cm |
| Length | 5.8 cm |
| Width | 5.4 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




