Drummer
2012-25-117
From: Canada | Baker Lake
Curatorial Section: American
| Object Title | Drummer |
| Object Number | 2012-25-117 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Baker Lake |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | David Arnasungaaq |
| Date Made | 2005 |
| Section | American |
| Materials | Basalt |
| Iconography | Drummer |
| Inscription Language | Inuktitut |
| Description | Basalt Carving "Drummer" by David Arnasungaaq. Inscription. |
| Height | 14 cm |
| Length | 6 cm |
| Width | 5.4 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




