Muskox
2012-25-116
From: Canada | Baker Lake
Curatorial Section: American
| Object Title | Muskox |
| Object Number | 2012-25-116 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Baker Lake |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | David Arnasungaaq |
| Section | American |
| Materials | Basalt |
| Iconography | Muskox |
| Description | Basalt Carving "Muskox" by David Arnasungaaq |
| Height | 2.5 cm |
| Length | 3.5 cm |
| Width | 2.2 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




