Bird - Raven
2012-25-115
From: Canada | Baker Lake
Curatorial Section: American
| Object Title | Bird - Raven |
| Object Number | 2012-25-115 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Baker Lake |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Toona Iquliq |
| Section | American |
| Materials | Basalt |
| Iconography | Bird | Raven |
| Inscription Language | English Language |
| Description | Basalt Carving "Bird - Raven" by Toona Iquliq. inscription |
| Height | 8.7 cm |
| Length | 9.3 cm |
| Width | 5.6 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
| Other Number | 50215 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




