| Object Title | Birds |
| Object Number | 2012-25-114 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Baker Lake |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Toona Iquliq |
| Date Made | 2005 |
| Section | American |
| Materials | Basalt |
| Iconography | Birds |
| Inscription Language | English Language |
| Description | Basalt Carving "Birds" by Toona Iquliq. Sticker |
| Height | 10 cm |
| Length | 7 cm |
| Width | 6 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
| Other Number | 50292 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




