Family Journey to Spirit World
2012-25-113
From: Canada | North West Territory | Arviat | Eskimo Point
Curatorial Section: American
| Object Title | Family Journey to Spirit World |
| Object Number | 2012-25-113 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | North West Territory | Arviat | Eskimo Point |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Date Made | 2005 |
| Section | American |
| Materials | Basalt |
| Iconography | Famiy | Spirit World |
| Inscription Language | Inuktitut | English Language |
| Description | Basalt Carving of "Family Journey to Spirit World" by Kumuk |
| Height | 8.8 cm |
| Length | 29.6 cm |
| Width | 12 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
| Other Number | 50114 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




