Sculpted heads
2012-25-109
From: Canada | Baffin Island | Cape Dorset
Curatorial Section: American
| Object Title | Sculpted heads |
| Object Number | 2012-25-109 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Baffin Island | Cape Dorset |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Jutai Toonoo |
| Section | American |
| Materials | Serpentine |
| Iconography | Heads |
| Inscription Language | English Language |
| Description | Serpentine carving of "Sculpted heads" by Jutai Toonoo. Inscription on bottom reads "Troubles come in threes" |
| Height | 45.5 cm |
| Length | 27 cm |
| Width | 21.5 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
| Other Number | 1620W - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




