Transformation
2012-25-107
From: Canada | North West Territory | Paulatuk
Curatorial Section: American
| Object Title | Transformation |
| Object Number | 2012-25-107 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | North West Territory | Paulatuk |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | David Ruben Piqtoukun |
| Section | American |
| Materials | Marble (Stone) |
| Inscription Language | English Language |
| Description | Brazilian marble carving of "Transformation" by David Ruben Piqtoukun. |
| Height | 10.4 cm |
| Length | 16.8 cm |
| Width | 8 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




