Hunting Scene
2012-25-106
From: Canada | Alaska
Curatorial Section: American
| Object Title | Hunting Scene |
| Object Number | 2012-25-106 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Alaska |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Walrus Tusk |
| Iconography | Hunting |
| Description | Walrus Tusk scrimshaw carving of Hunting Scene by unknown artist |
| Height | 3.5 cm |
| Length | 32.4 cm |
| Width | 6 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




