Hunter with Seal
2012-25-104
From: Canada | Quebec
Curatorial Section: American
| Object Title | Hunter with Seal |
| Object Number | 2012-25-104 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Quebec |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Soapstone |
| Iconography | Hunter | Seal |
| Description | Soapstone carving of "Hunter with Seal" by unknown artist |
| Height | 28.6 cm |
| Length | 24.6 cm |
| Width | 15.3 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
| Other Number | E9-946 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




