Mother and Child
2012-25-103
From: Canada | Baker Lake
Curatorial Section: American
| Object Title | Mother and Child |
| Object Number | 2012-25-103 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Baker Lake |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Martha Tickie |
| Section | American |
| Materials | Basalt |
| Iconography | Mother | Child |
| Description | Basalt Carving of "Mother and Child" by Martha Tickie |
| Height | 20.4 cm |
| Length | 18.5 cm |
| Width | 13.8 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




