Standing Man
2012-25-101
From: Canada | Baker Lake
Curatorial Section: American
| Object Title | Standing Man |
| Object Number | 2012-25-101 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Baker Lake |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Thomas Sevoga |
| Section | American |
| Materials | Basalt |
| Iconography | Man |
| Inscription Language | Inuktitut |
| Description | Basalt carving 'Standing Man" by Thomas Sevoga. Inscription |
| Height | 19 cm |
| Length | 10.5 cm |
| Width | 6.5 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




