Sea Spirits
2012-25-99
From: Canada | Baker Lake
Curatorial Section: American
| Object Title | Sea Spirits |
| Object Number | 2012-25-99 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Baker Lake |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Nancy Aptanik |
| Section | American |
| Materials | Basalt |
| Iconography | Spirit |
| Inscription Language | Inuktitut |
| Description | Basalt carving of "Sea Spirits" by Nancy Aptanik, Illegible inscription & sticker. |
| Height | 9.5 cm |
| Length | 27.5 cm |
| Width | 11.8 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
| Other Number | 5426 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




