Carving
2012-25-97
From: Canada | Baker Lake
Curatorial Section: American
| Object Number | 2012-25-97 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Baker Lake |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Paul Toolooktook |
| Section | American |
| Materials | Basalt |
| Iconography | Hunter | Igloo |
| Inscription Language | Inuktitut |
| Description | Basalt carving of "Hunter on Igloo" by Paul Toolooktook. |
| Height | 34.5 cm |
| Length | 11 cm |
| Width | 10.7 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
| Other Number | 6065 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




