My Hood is Full
2012-25-96
From: Canada | Baker Lake
Curatorial Section: American
| Object Title | My Hood is Full |
| Object Number | 2012-25-96 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Baker Lake |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Peter Sevoga |
| Section | American |
| Materials | Basalt |
| Description | Basalt carving called "My hood is Full" by Peter Sevoga. |
| Height | 27.2 cm |
| Length | 25.6 cm |
| Width | 19 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




