Faces Carved on Stone
2012-25-94
From: Canada | North West Territory | Arviat | Eskimo Point
Curatorial Section: American
| Object Title | Faces Carved on Stone |
| Object Number | 2012-25-94 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | North West Territory | Arviat | Eskimo Point |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Lucy Tasseor |
| Section | American |
| Materials | Basalt |
| Iconography | Face |
| Inscription Language | Inuktitut |
| Description | Basalt carving "Faces Carved on Stone" by Lucy Tutsuituk Tatsweetok Tasseor |
| Height | 17.2 cm |
| Length | 14 cm |
| Width | 8.5 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




