Women with beads (2 of 2)
2012-25-92
From: Canada | North West Territory | Arviat | Eskimo Point
Curatorial Section: American
| Object Title | Women with beads (2 of 2) |
| Object Number | 2012-25-92 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | North West Territory | Arviat | Eskimo Point |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Mary Tutsuituk |
| Section | American |
| Materials | Soapstone |
| Iconography | Woman |
| Inscription Language | Inuktitut |
| Description | Soapstone carving of "Women with beads" (2 of 2) by Mary Tutsuituk. Inscription - Artist signature and copyright mark. |
| Height | 10.4 cm |
| Length | 6.8 cm |
| Width | 5 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




