Dancing Seal
2012-25-90
From: Canada | North West Territory | Arviat | Eskimo Point
Curatorial Section: American
| Object Title | Dancing Seal |
| Object Number | 2012-25-90 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | North West Territory | Arviat | Eskimo Point |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Frank Akammak |
| Section | American |
| Materials | Serpentine |
| Iconography | Seal |
| Inscription Language | English Language |
| Description | Serpentine carving of "Dancing Seal" by Frank Akammak. Inscription - Artistis Signature "Frank" |
| Height | 11 cm |
| Length | 8.5 cm |
| Width | 4.3 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




