Primitive Man
2012-25-89
From: Canada | North West Territory | Arviat | Eskimo Point
Curatorial Section: American
| Object Title | Primitive Man |
| Object Number | 2012-25-89 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | North West Territory | Arviat | Eskimo Point |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Mark Alikaswa |
| Section | American |
| Materials | Serpentine |
| Iconography | Man |
| Description | Serpentine carving called "Primitive Man" by Mark Alikaswa. |
| Height | 6.7 cm |
| Length | 9.5 cm |
| Width | 5 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




