Sedna
2012-25-88
From: Canada | North West Territory | Arviat | Eskimo Point
Curatorial Section: American
| Object Title | Sedna |
| Object Number | 2012-25-88 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | North West Territory | Arviat | Eskimo Point |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Lucien Kabvitok |
| Section | American |
| Materials | Serpentine |
| Iconography | Sedna |
| Inscription Language | Inuktitut | English Language |
| Description | Serpentine carving of "Sedna" by Lucien Kabvitok. Inscription Artist's signature "Lucien Kabvitok" in English and Inuktitut, |
| Height | 9.8 cm |
| Length | 19.5 cm |
| Width | 3.8 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




