Drum Dancer
2012-25-86
From: Canada | Baffin Island | Cape Dorset
Curatorial Section: American
| Object Title | Drum Dancer |
| Object Number | 2012-25-86 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Baffin Island | Cape Dorset |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Axaquyak Shaa |
| Section | American |
| Materials | Serpentine |
| Iconography | Drum | Dancer |
| Inscription Language | English Language |
| Description | Serpentine carving of "Drum Dancer" by Axaquyak Shaa. |
| Height | 44.3 cm |
| Length | 46.5 cm |
| Width | 26.7 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
| Other Number | 01092891 - Other Number | 2-3506 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




