2 Seals on ice flow
2012-25-85
From: Canada | Nunavut | Baffin Island | Iqaluit
Curatorial Section: American
| Object Title | 2 Seals on ice flow |
| Object Number | 2012-25-85 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Nunavut | Baffin Island | Iqaluit |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Date Made | 6/25/2002 |
| Section | American |
| Materials | Serpentine |
| Iconography | Seal | Ice Flow |
| Inscription Language | English Language |
| Description | Serpentine carving of "2 Seals on ice flow" by John (last name not known) |
| Height | 5.7 cm |
| Length | 95 cm |
| Width | 9.2 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




