Dancing Walrus
2012-25-84
From: Canada | Nunavut | Baffin Island | Iqaluit
Curatorial Section: American
| Object Title | Dancing Walrus |
| Object Number | 2012-25-84 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Nunavut | Baffin Island | Iqaluit |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Serpentine |
| Iconography | Walrus |
| Inscription Language | English Language |
| Description | Serpentine carving of "dancing walrus," artist unknown |
| Height | 16.7 cm |
| Length | 11.7 cm |
| Width | 9 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




