Transformation
2012-25-81
From: Canada | Nunavut | Baffin Island | Lake Harbor
Curatorial Section: American
| Object Title | Transformation |
| Object Number | 2012-25-81 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Nunavut | Baffin Island | Lake Harbor |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Tukiki Manomie |
| Date Made | 2002 |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Inscription Language | Inuktitut |
| Description | Stone carving of "Transformation" by Tukiki Manomie. |
| Height | 92 cm |
| Length | 35 cm |
| Width | 19.8 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




