Bird-Bear Spirit
2012-25-79
From: Canada | Baffin Island | Cape Dorset
Curatorial Section: American
| Object Title | Bird-Bear Spirit |
| Object Number | 2012-25-79 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Baffin Island | Cape Dorset |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Mary Pudlat |
| Section | American |
| Materials | Serpentine |
| Iconography | Bird | Bear | Spirit |
| Inscription Language | Inuktitut |
| Description | Serpentine carving of "Bird-Bear Spirit" by Mary Pudlat. |
| Height | 15.3 cm |
| Length | 20 cm |
| Width | 20 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




