Lounging Seal
2012-25-77
From: Canada | Nunavut | Baffin Island | Lake Harbor
Curatorial Section: American
| Object Title | Lounging Seal |
| Object Number | 2012-25-77 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Nunavut | Baffin Island | Lake Harbor |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Josie Padluq |
| Date Made | 2001 |
| Section | American |
| Materials | Serpentine |
| Iconography | Seal |
| Inscription Language | English Language |
| Description | Serpentine carving of "Lounging Seal" by Josie Padluq. inscription Josie Padluq © 2001 |
| Height | 6 cm |
| Length | 11.7 cm |
| Width | 5.2 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




