Small bear
2012-25-75
From: Canada | Baker Lake
Curatorial Section: American
| Object Title | Small bear |
| Object Number | 2012-25-75 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Baker Lake |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Rosa Kinalik |
| Section | American |
| Materials | Serpentine |
| Iconography | Bear |
| Inscription Language | Inuktitut | English Language |
| Description | Serpentine carving of "Small Bear" by Rosa Kinalik |
| Height | 4 cm |
| Length | 8.3 cm |
| Width | 3.5 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
| Other Number | 99115492 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




