Man kneeling
2012-25-74
From: Canada | Baffin Island | Cape Dorset
Curatorial Section: American
| Object Title | Man kneeling |
| Object Number | 2012-25-74 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Baffin Island | Cape Dorset |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Napachie Ashoona |
| Section | American |
| Materials | Serpentine |
| Iconography | Man |
| Description | Serpentine carving of "Man kneeling" by Napachie Ashoona. Sticker |
| Height | 14.7 cm |
| Length | 11.7 cm |
| Width | 10 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
| Other Number | 1623K - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




