Transformation piece
2012-25-73
From: Canada | Quebec | Inukjuuk
Curatorial Section: American
| Object Title | Transformation piece |
| Object Number | 2012-25-73 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Quebec | Inukjuuk |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Simeonie Elijassiapik |
| Section | American |
| Materials | Basalt |
| Inscription Language | Inuktitut | English Language |
| Description | Basalt carving of "Transformation piece" by Simeonie Elijassiapik. |
| Height | 21.4 cm |
| Length | 29.9 cm |
| Width | 22.1 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
| Other Number | 0541707 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




