Man and Dog
2012-25-72
From: Canada | Quebec | Inukjuuk
Curatorial Section: American
| Object Title | Man and Dog |
| Object Number | 2012-25-72 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Quebec | Inukjuuk |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Lucassie Echalook |
| Section | American |
| Materials | Basalt |
| Iconography | Man | Dog |
| Inscription Language | Inuktitut | English Language |
| Description | Basalt carving of "Man and Dog" by Lucassie Echalook. |
| Height | 25.3 cm |
| Length | 27 cm |
| Width | 24.4 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
| Other Number | C543970 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




