Bear on ice flow
2012-25-71
From: Canada | Quebec | Nunavik | Povunqnituk
Curatorial Section: American
| Object Title | Bear on ice flow |
| Object Number | 2012-25-71 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Quebec | Nunavik | Povunqnituk |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Peter Qumaluk Itukalla |
| Section | American |
| Materials | Basalt |
| Iconography | Bear | Ice Flow |
| Inscription Language | English Language | English Language |
| Description | Basalt carving of "Bear on ice flow" by Peter Qumaluk Itukalla |
| Height | 37 cm |
| Length | 37 cm |
| Width | 15 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
| Other Number | 0121714 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




