Mother and daughter
2012-25-70
From: Canada | Nunavut | Hall Beach
Curatorial Section: American
| Object Title | Mother and daughter |
| Object Number | 2012-25-70 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Nunavut | Hall Beach |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Silas Kayakjuak |
| Date Made | 1996 |
| Section | American |
| Materials | Serpentine |
| Iconography | Mother | Daughter |
| Inscription Language | English Language | Inuktitut |
| Description | Serpentine carving of "Mother and daughter" by Silas Kayakjuak. Artist Inscription: SILAS [second line in Inuktitut Script] © 96 |
| Height | 14.5 cm |
| Length | 11.2 cm |
| Width | 7 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




