Sedna
2012-25-69
From: Canada | Nunavut | Hall Beach
Curatorial Section: American
| Object Title | Sedna |
| Object Number | 2012-25-69 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Nunavut | Hall Beach |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Silas Kayakjuak |
| Date Made | 1996 |
| Section | American |
| Materials | Serpentine |
| Iconography | Sedna |
| Inscription Language | English Language |
| Description | Serpentine carving of "Sedna" by Silas Kayakjuak. Artist Inscription "Silas" on bottom |
| Height | 5.5 cm |
| Length | 10 cm |
| Width | 7.8 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




