Dancing Bear
2012-25-67
From: Canada | Nunavut | Baffin Island | Iqaluit
Curatorial Section: American
| Object Title | Dancing Bear |
| Object Number | 2012-25-67 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Nunavut | Baffin Island | Iqaluit |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Enook Manomie |
| Date Made | 6/25/2002 |
| Section | American |
| Materials | Serpentine |
| Iconography | Dancing Bear |
| Inscription Language | Inuktitut |
| Description | Serpentine carving of "Dancing Bear" by Enook Manomie. Illegible inscription. |
| Height | 10.7 cm |
| Length | 25.5 cm |
| Width | 14.7 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




