Seal on Front Flippers
2012-25-66
From: Canada | Baffin Island | Cape Dorset
Curatorial Section: American
| Object Title | Seal on Front Flippers |
| Object Number | 2012-25-66 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Baffin Island | Cape Dorset |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Ottokie Ashoona |
| Section | American |
| Materials | Serpentine |
| Iconography | Seal |
| Description | Serpentine carving of "Seal on Front Flippers" by Ottokie Ashoona. Sticker |
| Height | 16.9 cm |
| Length | 14.6 cm |
| Width | 7.7 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
| Other Number | 15237 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




